444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Kaplama Diş Neden Ağrır

Kaplama Diş Neden Ağrır?

Diş kaplaması yaptırdıktan sonra ağrının olup olmayacağı veya ağrırsa neden olduğu, bu uygulamayı yaptırmış olan kişilerin düşündüğü konulardan biridir. Kaplama sonrası diş ağrısı incelendiğinde Zirkonyum uygulaması için diş hekiminin gerçekleştirdiği küçültme operasyonunun dişte sert mine dokusunu ortadan kaldırdığı görülür. Böylece altta bulunan dentin yüzeyi ortaya çıkar.

Böylece yüzeydeki kanallar sebebiyle diş pulpası ısı değişimlerine yönelik hassas olduğundan, işlemden sonraki birkaç gün ağrı gösterebilir. Geçici kaplama diş ağrısı ise sıcak-soğuk geçirmesi sebebiyle hassasiyet gösterebilir. Diş hekiminiz genel anlamda ağrı konusunda hastaları bilgilendirmektedir.

Kaplama Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Zirkonyum diş kaplama ağrısı olan bir uygulama mı? Diş yaptırma işlemi ve ağrı meselesi genel anlamda yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibidir. Bunun yanı sıra diş yapıştırma işlemi, doğası gereği hassasiyet meydana getirebilir. Söz konusu ağrılar ortalama olarak 2-3 hafta gibi bir sürede geçmelidir. Şayet bu süre geçmiş ancak ağrı devam ediyorsa altında başka sebeplerin aranması gerekir.

Kaplama altındaki diş ağrısı bu bakımdan gözlemlenebilir. Kron ve köprü protezler gerçekleştirmek için diş küçültme bazen dişlerde ağrıya da yol açabilmektedir. Farklı sebeplerle fazla miktarda diş kesimi yapılması gerekmişse sinirleri bulunduran pulpa tabakası ortaya çıkabilmekte; böylece şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Böyle bir halde protezler yapıştırılmadan dişlere kanal tedavisi uygulanmalıdır.

Bunların yanı sıra kaplama diş eti ağrısı, yapılan protezler hastanın kapanışına uygun şekilde olmamış, yüksek veya geniş olmuşsa karşı ve komşu dişlerde sıkıştırma, ağrı hissine yol açabilmektedir. Bu durumda mevcutsa yükseklik alınmalı, komşu dişe olan baskı hafifletilmelidir.

Tavsiye içerik : İltihaplı Diş Çekilir mi ?

Kaplama Dişlerin Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kaplama diş ağrısı kaç gün sürer bu ağrıyı yaşayan hastalar tarafından sorulan bir konudur. Ağrı genellikle işlemden hemen sonra başlamakta olup, genellikle birkaç günden bir haftaya kadar sürer. Süreç esnasında ağrı ve hassasiyet uygulanabilmekte olup; özelikle sıcak, soğuk ya da tatlı tüketilirken gözlemlenebilmektedir. Bunun dışında dişlere baskı uygulandığında da yaşanabilir.

Diş kaplama ağrısı genellikle zaman içinde azalmakta, dişler de kaplamaya alışmaktadır. Ağrı ve hassasiyet durumları ise uygulamanın ne kadar invaziv olduğuna, ne kadar hazırlık yapıldığına ve dişlerin hassasiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Lakin çok şiddetli ya da uzun süreli bir ağrı olduğu zaman, kişiler de kaplamaya erişebilmektedir. Kaplama diş ağrısı kaç gün sürer de genel anlamda böylece yanıtlanabilir.

Kaplama Dişte Oluşan Ağrı Nasıl Geçer?

Kaplama altındaki diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına yönelik olarak pek çok kişi bu durumlara karşı neler yapılabileceğini sormaktadır. Ağrı gibi bir durumda diş hekiminin size önermiş olduğu ağrı kesici ilaçlar, reçete edildiği gibi kullanılmalıdır.

Ancak kaplama diş ağrısı nedenleri farklılık gösterdiği unutulmamalıdır. İşlem kaynaklı ağrılardan diş yapısına kadar farklı sebeplerle ağrılar gözlemlenebilmekte olup ilaçlar da kişilere göre özel reçete edilir. Dolayısıyla reçetesiz bir şekilde kullanımı yapılmamalıdır.

Ayrıca zirkonyum kaplama diş sızlaması gibi bir durum yaşanıyorsa ağrı geçmiyor yahut şiddetleniyorsa diş hekimine başvurmak önerilir. Ayrıca kaplama diş hava alırsa ne yapmalı gibi bir durumda da hekiminize başvurmalıdır.

Tavsiye : Zirkonyum Diş Kaplama

Kaplamanın Altındaki Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kaplama diş ağrısı nasıl geçer evde bilmek hastaların kısa sürede çözüm bulmasına yardımcı olabilir. Bu bakımdan kişiler hassasiyeti azaltmak için sert ve yapışkan tarzda yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra hassas diş macunları sıcak ve soğuk hassasiyetini azaltmak için de destek olabilir.

Kaplama altındaki diş ağrısına ne iyi gelir için kompres de uygulanabilir. Soğuk kompresler ağrıyı düşürmek için tercih edilebilir. Uygulamasında buz torbası havluya sarılmakta, dişe yakın bir süre boyunca uygulanmalıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!