444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Kocaeli Pedodonti Diş Hastanesi

Pedodonti

Pedodonti 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını koruyan ve oluşan hastalıkları tedavi eden diş hekimliği dalıdır. Çocuk hastalarda başarının temelini hasta-hekim ilişkisi oluşturmaktadır. Kurulan iletişim sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılabilir, kendini güvende hissetmesi, uyumlu olması sağlanır.

Pedodonti Çocuk DişSüt dişleri normal dişlere oranla çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler. Çürük ihtimalini azaltmak için bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan birisi; “fissür örtücü” dediğimiz malzemedir. Çürüğe yatkın olan azı dişleri,daimi büyükazı ve küçükazı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki oluk ve çukurcukların  kapatılması amacıyla uygulanan fissür örtücülerle dişler çürükten korunacaklardır. Dişleri çürüğe karşı güçlendirmek için kullanılan diğer bir uygulama da topikal flor uygulamasıdır. Çocuklar için oldukça eğlenceli ve diş hekimi korkusunu azaltan bu yöntemle diş minesi kuvvetlenir. Aynı zamanda  çürük riski  de azalmış olur.

Süt dişlerindeki çürükler de kalıcı dişlerde olduğu gibi dolgu, kanal tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” düşüncesiyle bu dişlerin tedavi edilmemesi ve çekilmesi ileride tedavisi daha zor sorunlara sebep olur. Süt dişlerinin beslenmede büyük önemi vardır. Çürük dişleri olan veya süt dişleri çekilmiş olan çocuklar rahat yemek yiyemedikleri için gelişimleri de olumsuz etkilenmektedir. Erken kaybedilmiş olan süt dişlerinin yerlerini korumak amacıyla sabit ya da hareketli yer tutucu apareyler kullanılmalıdır. Süt dişleri herhangi bir nedenden dolayı kaybedildiğinde 6 hafta içinde diğer dişler bu boşluğa doğru kaymaya ve çekilmiş olan süt dişlerinin yerini kapatmaya başlarlar. Bu durum altta sürecek olan daimi dişin olması gerektiği yerden sürmesine engel olur ve dişlerde çarpıklığa, erken yaşta ortodontik problemlere sebep olur.

Süt dişlerindeki çürükler; ağrı ile çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına neden olabilir.  Çocuklar  çürüğün erken dönemindeki hafif ağrılara zamanında tepki vermez. Genellikle  ancak dişlerinde şiddetli ağrı olduğunda fark ederler. Bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne götürmelidir.

Pedodonti Doktorlarımız

ONLINE RANDEVU