444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

Gece Plağı Nedir

Bilindiği üzere ağız ve diş sağlığı, genel vücut sağlığı ile doğrudan ilgili olan önemli bir konudur. Bu sebeple yaşadığınız en ufak ağız ve diş sağlığı sorununda profesyonel destek almayı ihmal etmeyiniz. Özellikle diş sıkması olarak bilinen diş gıcırdatma, günümüzde en çok ihmal edilen sorunların başında geliyor. Günlük yaşam kalitesini büyük oranda düşüren bu rahatsızlığın en önemli belirtisi ise uyku kalitesinin düşmesi olarak ifade edilir. İşte bu noktada gece plağı kullanımı ile diş sıkma hastalığına etkili bir çözüm sağlanır. Peki gece plağı nedir?

Ağız koruyucu olarak tanımlanabilen gece diş plağı, diş gıcırdatma ve sıkma nedeniyle oluşan diş problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bir aparattır. Bruksizm olarak bilinen diş gıcırdatma rahatsızlığı sebebiyle çoğu zaman diş yüzeyi aşınır, hassasiyet oluşur. Bununn dışında şiddetli baş ve çene ağrıları ile uyku rahatsızlığı gibi problemlerin görüldüğü diş gıcırdatma rahatsızlığında diş plağı kullanılarak oluşabilecek ağrıların, diş aşınmalarının ve yıpranmalarının önüne geçilir.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır ?

Pratikte basit bir kullanıma sahip diş gece plağı için aslında öncelikli konu doğru ve dişler ile uyumlu plak seçimidir. Ağza tam oturan gece plağı diş sıkmanızın ve diş gıcırdatmanızın önüne geçmez ancak bir yastık görevi görerek aşınmaları önler. Dişlere geçirilerek kullanılan bir aparat olarak tasarlanmış bu plakları iki elinizle dişlerinize rahat bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 

 

İlk kullanımda konforunuzun bir miktar düşürüyor olsa da düzenli kullanımda gece plağına alışabilir ve herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Tüm gün boyunca takılabilen plakların genellikle gece uykuda takılması önerilir. Gece yatmadan önce takılan plaklar, baskı sonucunda ağrı ve rahatsızlıkları minimuma indirdiğinden dolayı olumlu etkileri birkaç gün içerisinde hissedilir. Diş gıcırdatma rahatsızlığı ve tedavisi amacıyla kullanılan gece plakları için doktorunuza danışabilirsiniz. 

Gece Plağının Faydaları

Gece konforlu bir uyku uyumak, gün içinde daha enerjik ve konforlu bir gün geçirmenizi sağlarken uzun vadede sağlığınız için son derece önemlidir. Bu sebeple gece uyku kalitenizi düşüren diş sıkma rahatsızlığınız bulunuyorsa bunun tedavilerini en kısa sürede gerçekleştirmelisiniz. Bruksizm tedavisinde önemli bir çözüm olarak geliştirilen gece plağı, gerek kullanım kolaylığı gerekse işlevi sayesinde uyku ve yaşam kalitenizi artırır. Bu kapsamda gece plağının faydaları arasında;

  • Sıkma ve gıcırdatmaya bağlı olarak oluşan diş aşınmalarını önler.
  • Aşınma ve hassasiyet kaynaklı oluşan diş rahatsızlıklarını önler.
  • Sıkma ve gıcırdatma sonucu baskının oluşturduğu baş ve boyun ağrılarını minimuma indirir.
  • Çiğneme kaslarındaki gerilimin azalmasıyla birlikte dokulardaki kan akışı normale döner.

Tavsiye İçerik > Bruksizm ( Diş Sıkma ) Nedir?

Gece Plağı Nasıl Çıkarılır ?

Diş sıkma plağı olarak bilinen bu aparatlar kolay bir şekilde takılabildiği gibi yine aynı şekilde çıkarılabilir. Günlük belli bir saat aralığında kullanılması önerilen bu aparatları gece boyunca uykuda takmak üzere uykuya dalmadan önce takabilir, uyandıktan sonra ise çıkarabilirsiniz. Takmak üzere dişlerinize yerleştirdiğiniz gece plagi

Gece Plağı Nasıl Temizlenir ?

Kullanım süresini hekiminizin belirlediği gece plağını uzun bir dönem kullanmanız gerekebilir. Bu sebeple diş gıcırdatma aparatı etkili bir şekilde temizlenmeli ve bir sonraki kullanım için steril bir şekilde beklemelidir. Gece plağı temizleme genel olarak üç aşamada gerçekleştirilmekte olup bunlar; yıkama, kurutma ve saklamadır. Genellikle diş macunu ya da antibakteriyel bir sabun ve diş fırçası yardımıyla temizlenen gece plağı, nemli kalmayacak şekilde kurutulmalıdır. Son aşamada ise plak kutusunda steril bir şekilde diğer kullanım için saklanması gerekir. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!