444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Dental İmplant Kocaeli

İmplant Tedavisi Sonrasında Bakımınızı İhmal Etmeyin

Eksik dişlerin yerine yapılan implant yapay diş kökü olarak diş görevini görüyor. İmplant tedavisi ve sonrasında yapılacak düzenli bakım, kullanılan implantların kullanım süresini de uzatıyor.

 

DİŞ GÖREVİNİ GÖRÜYOR

Herhangi bir neden dolayı kaybedilen dişlerin yerine yeniden aynı sağlıklı ve düzgün görünümü sağlamak için yapılan işlemlerden biri olan implant tedavisidir. Eksik kalan dişlerin yerine titanyum malzemelerden yapılan kökün taklit edilmesi olan implant, yapay diş kökü olarak da isimlendirilir. İmplant sadece dişinizdeki üst yapı için hazırlanan köktür. Her ne kadar yapak diş kökü olarak bilinse de işlem sonrasında diş görevini tam olarak görebilmektedir.

 

implant tedavisi

 

GENEL YA DA LOKAL ANESTEZİ

Diş eksikliği yaşayan veya dişleri sağlıklı bir durumda olmayan kişi için implant tedavisi belirlenmeden önce diş hekimi; dental sağlığınız, sağlıksız dişlerin sayısı veya eksik dişlerin sayısına bakar. Ardından ise diş ve çene durumunuz için röntgen ile durumunuzu belirler. Tedavide kişiye genel ya da lokal anestezi uygulanır. İmplant tedavisinde kişiler genelde işlemler esnasında ağrı hissedip hissetmeyeceğini sormaktadır. Dişsiz olan bölgeye uygulanan anestezi sonrasında kişi işlem sırasında hiçbir acı hissetmez.

 

İMPLANT SONRASI PROTEZ

İşlemler sonrasında kişiler normal hayatlarına geri dönebilir. İmplantta alt çenede 2-4 ay arası, üst çenede ise 4-6 ay arası uyum beklenmektedir. Bu kadar beklenilmesinin nedeni ise implant ile kemik arasındaki birleşmenin uyum sağlaması içindir. Bu sürelerden sonra protez aşamasına geçilir. İmplant ve kemik arasındaki uyum sağlanınca sağlıklı bir yapay diş kökü oluşur. Bu köke de protez yapılır. Bekleme süreleri fazla gibi gelse de bu süre normal sayılmaktadır.

 

Hangi durumlarda risklidir?
  • Genç hastalarda (kemik gelişimi tamamlanmamış kişiler)
  • Hamilelik döneminde
  • Aşırı sigara kullanımında
  • Alkol ve madde bağımlılarında
  • Yüksek tansiyon, hemofili ve önemli bağışıklık sistemi rahatsızlığı olanlarda

diş bakımı

TEDAVİ SONRASI BAKIM ÖNEMLİ

Ağzımızda sağlıksız olan diş veya eksik diş olmasından dolayı tüm sağlığımızı da etkileyebilmektedir. Özellikle sindirim sistemine ilk etki eden ağzımız, besinlerin çiğnenmesi yönünden önemlidir. Eğer besinler fazla tüketilmezse bu durum sindirim rahatsızlıklarına, kilo alımına neden olabilir. Bunun dışında da birçok önemli rahatsızlığa neden olan diş eksikliği durumunda kişiler diş hekimlerine danışarak en doğru tedaviyi bir an önce uygulatmalıdır.

 

DOĞRU BAKIMLA UZUN SÜRELİ KULLANIM

İmplant tedavisi sonrasında kişi ağız ve diş sağlığına çok daha fazla dikkat etmelidir. Kişi implant tedavisi sonrasında aşırı kahve, çay ve sigara kullanıyor, ağız ve diş sağlığına dikkat etmiyor ve de 6 ayda bir diş hekimine rutin kontrollerini yaptırmıyorsa kendi dişleri olduğu gibi implantları da zarar görebilmektedir. İmplantın kullanım süresi de kişinin ağız ve diş sağlığına verdiği öneme göre değişir. Eğer kişi bakım ve kontrollerini rutin olarak yapıyorsa implantlar ömür boyu bile kullanılabilmektedir.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden hızlıca randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!