444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş temizliği Kocaeli İzmit

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş temizliği, zamanla ağız içerisinde biriken bakteri ile plakların, diş ve diş etlerinden uzaklaştırılması için yapılır. Diş eti hastalıklarını, diş çürüklerini ve diş kayıplarını önlemek için, ağız ve diş sağlığını korumak için ağız bakımı oldukça önemlidir. Rutin ağız bakımı olarak dil temizliği, diş ipi kullanmak ve düzenli diş fırçalamak sayılabilir.

Bazen ağız bakımının düzenli olarak yapılmamasından ya da diğer başka nedenlerden ötürü dişlerde lekeler ya da diş taşı oluşabilir. Böyle durumlarda ağız sağlığının daha kötüye gitmemesi ve olası kötü durumların erkenden tespit edilip önlenebilmesi için profesyonel bir diş temizliğine ihtiyaç duyarız. Bu nedenle altı ayda bir diş hekimi kontrolünden geçilmesi ve bir tedavinin gerekli olup olmadığının öğrenilmesi önerilmektedir.

Diş temizliği

Dişler Neden Temizlenmelidir?

Mikroorganizmaların hastalık yapabilmesi için önce vücuda girmesi gerekir. Ağız ise vücutta bulunan en önemli giriş kapılarından biridir. Tüketilen besinlerin ağız içinde oluşturduğu asidik ortam ve dişlerde kalan besin kalıntıları, bakteri plağı oluşumuna neden olur. Bu nedenle düzenli olarak diş ipi kullanarak, dili temizleyerek ve günde en az 2 defa dişleri fırçalayarak herkesin kendi diş temizliğini yapması gerekir. Fakat her zaman dişleri günde 2 kez fırçalamak dişlerde kalıntılar oluşmasını engellemek için yeterli olmayabilir.

Dişlerdeki bakteriler, uzun zaman boyunca kaldığında diş minesine zarar vererek diş çürüklerine neden olurken bakteri plakları da sertleşerek tartar da denen diş taşlarının oluşmasına neden olur. Diş taşlarının yapısı çok sert olduğundan dolayı normal diş fırçalama ile gidermek mümkün değildir. Bu yüzden bir diş hastanesi randevusu alarak diş temizliği için diş hekimleri tarafından profesyonel bir yardım almaya ihtiyaç vardır.

Çocuk Diş Pededonti Kocaeli

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş kayıpları ve çeşitli hastalıklar görülmeden önce yapılması gereken diş temizliği, ağız sağlığı açısından önemlidir ve diş hekimleri tarafından yapılır. İşlem öncesinde diş hekiminiz ağzınızın fiziksel muayenesini yaparak dişlerinizin durumunu değerlendirir. Muayenenin ardından yapılacak işlem için diş hastanesi randevusu almanızı isteyebilir ya da aynı gün içinde işlemi gerçekleştirebilir. Diş hekimi, diş yüzeyinde bulunan tartar ve plakları temizlemek için çeşitli özel aletler kullanır.

Diş hekimi, diş temizliği işlemi için ultrasonik ve periodontal aletler kullanır. Büyük tartar parçaları bu aletlerin titreşimi aracılığıyla gevşetilip parçalanır. Daha sonra bunları temizlemek için hava ve su püskürtülür ve hastanın tükürmesiyle bu parçalar ağızdan uzaklaştırılır. Büyük tartar parçaları bu şekilde yerinden çıkarılıp temizlendikten sonra daha ince aletlerle dişlerdeki diğer küçük kalıntılar temizlenir.

İşlem sırasında kullanılan aletler, diş minesine zarar vermeden sadece dişteki plak ve tartarı temizler. Diş hekimi, dişlerin tartarlardan arınıp arınmadığını kontrol ettikten sonra diş temizliğinin daha iyi olması için diş macunu kıvamında aromalarla nazikçe yüzeysel aşındırmalar yaparak diş taşı temizliğini tamamlar. İşlem, hastanın durumuna göre ağız hijyeni sağlanana kadar seanslara bölünerek de yapılabilir.

Diş temizliği

Diş Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının takibi ve korunması bakımından diş temizliği uygulamasının 6 ay ila 1 yıl arasında tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Çünkü mükemmel sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olsak da hepimizin ağzında bakteriler barınır. Düzenli olarak diş muayenesi ve derinlemesine ağız temizliğinin yapılması diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarının kötüleşmesini engellemeye yardımcı olur.

Diş temizliği, diş eti hastalığının ve diş çürümesinin belirtilerinden olan ağız kokusunun, hassas ve giderek hassaslaşan diş sorununun, gevşeyen ve çiğneme esnasında ağrıyan diş problemlerinin ve diş eti çekilmesinin önlenmesini sağlar. Diş kayıpları yaşamanız engellenir ve diş çürüklerinizin önüne geçmiş olursunuz. Dişlerinizin durumunu öğrenmek ve ağız sağlığınızı koruduğunuzdan emin olmak isterseniz Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden randevu almak sağlığınız için aldığınız en doğru karar olacaktır.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden hızlıca randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!