444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Çocuklarda Diş ipi kullanımı

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır

Dişte oluşan hastalıklar ve çürükler için düzenli diş fırçalama olduğu kadar diş ipi kullanımı da çok önemlidir.

 

GÜNDE 1 KERE UYGULAYIN

Diş ipi kullanımı diş sağlığında en önemli bakım ritüellerinden biridir. Çoğu diş rahatsızlığı diş aralarından başlamaktadır. Diş fırçasının ulaşamadığı noktalara diş ipi ulaşarak daha etkili bir temizlik sağlar. Dişlerinizi günde 2 kere fırçalamanın yanında bir kere olmak üzere diş ipiyle temizliğinizi tamamlamanız da önerilmektedir.

 

diş ipi

ALIŞKANLIK KAZANIN

Diş fırçalama ile yapılan temizliğin yüzde 66’lık bir etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu etkinin yüzde 34’ünü ise diş ipi kullanımı oluşturmaktadır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanıza rağmen çürük gibi problemlerle karşılaşıyorsanız işte bu sorununuzun cevabı da diş ipi kullanımından geçmektedir. Bu alışkanlığınızı bir an önce kazanmalısınız.

 

diş arası fırçaları

DOĞRU YAPMAK DA ÖNEMLİ

Diş ipiyle yapılan temizliğin öneminin yanı sıra bu işlemi doğru yapmak da önemlidir. Eğer doğru teknikle diş ipini kullanmazsan diş etlerinizi tahriş edebilirsiniz. Bu yüzden diş ipini kullanırken şunlara dikkat etmenizde fayda var;

  • Günde bir kez, diş fırçaladıktan sonra kullanın. İster sabah ister akşam, tercih sizindir.
  • Yaklaşık 30-40 cm uzunluğundaki diş ipini orta parmaklarınıza dolayın. Diş ipini C şeklinde olacak biçime getirdikten sonra diş etlerinize kadar temizleme hareketlerini uygulayın. Bu hareketler ise yukarı aşağı şeklinde olmalıdır.
  • Her dişte diş ipinin temiz bölümü kullanın.
  • Diş ipiyle yapılan temizlikle plakların tamamını temizleyebilmişseniz diş ipi dişe değdiğinde gıcırdama sesi gelecektir.
  • Diş ipiyle bazı diş aralıklarına ulaşamıyorsanız hazır olarak satılan diş ipi çatalını da tercih edebilirsiniz.
  • Eğer diş etlerinizde problem varsa bu işlem sırasında kanayabilir. Ancak bu durum diş ipiyle düzenli olarak yapılınca geçici olan bir durumdur.

Diş ipiyle yapılan bakım dışında başka diş temizliği ürünlerini de kullanabilirsiniz.


Diş ara fırçası:
Diş ipiyle ulaşılamayan diş aralarını temizlemede alternatif bir yöntemdir.

Ağız duşları: Diş üzerinde oluşan plağın temizlenmesini sağlayan bu alet basınçla suyu belli aralıklarla pompalamaktadır.

Ağız gargaraları: Ağız kokusuna ve diş üzerindeki plakların yok edilmesine yönelik olarak kullanılan diş gargaraları için öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Çünkü içeriğinde bulunan bazı maddeler sizin diş sağlığınız için önerilmez.

 

diş temizliği

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!