444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti nedir? Nasıl Önlenebilir?

Diş Hassasiyeti Kocaeli

Soğuk veya sıcak bir yiyecek, içecek tükettiğimizde eğer dişlerimizde sızlama hissediyorsak bunu ciddiye almalıyız. Neredeyse 10 kişiden 8’inde görülen bu durum ‘diş hassasiyeti’ olarak tabir ediliyor. Bu durum dişleri kaplayan dentin tabakasının zarara görmesi sonucu ortaya çıktığından mutlaka bir diş hekimine giderek önerilecek tedbirleri ve tedaviyi uygulamamız gerekir. Diş Hassasiyetini ortaya çıkaran birçok etken vardır. Kimisi direkt diş yapısından kimisi de yanlış fırçalama ve beslenme gibi kişiden kaynaklanan nedenler sayılabilir. 

Diş Hassasiyeti oluşturan nedenler

 • Dişleri sert ve hızlı bir şekilde fırçalamak; Bununla birlikte diş eti zarar görebilir. Dentin ve Enamel tabakaları da bundan dolayı aşınabilir. Asitli yiyecek ve içecek tüketmek; Asitli tüketim yapmak da diş eti yapısında Enamel tabakasını eritebilir. Bundan dolayı da kişi ekşi ürün tükettiğinde dişler hassasiyet meydana gelir. 

diş hassasiyeti

 • Ağız bakım suları; Ağız bakımında kullanılan bazı asit içerikli bakım suları da diş etlerinde hassasiyete neden olabilir. Diş beyazlatmak; Peroksitli ve sodalı malzemeler içeren diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir. 

 • Çürük dişler; Eğer kişide çürük diş varsa diş ve diş etlerinde hassasiyet oluşabilir. Diş plakları ise diş köklerinde oluşan plak ve tartarlarda düzenli olarak temizlenmemesi halinde dişlerde hassasiyet oluşturur. 

 • Diş iltihaplanması; Diş yapısında oluşan tartar ve bakteriler iltihaplanmaya da yol açar. Bunun sonucunda şişen diş etleri diş kökünü koruma özelliğini kaybedince dişlerde hassasiyet meydana gelir. Diş etinin çekilmesi; Diş etlerinin çekilmesi sonucunda koruyucu tabaka da zarar görür, diş hassasiyeti oluşur.

diş sağlığı

 • Diş gıcırdatmak; Bazı kişiler özellikle uyurken dişlerini istemsiz bir şekilde gıcırdatabilir. Bunun sonucunda çene olduğu kadar diş yapısı da zarar görebilir. Dişteki Enamel tabakası zarar görünce diş hassasiyeti oluşabilir.  Diş Hassasiyeti Kocaeli

Diş Hassasiyeti

 • İlaç kullanımları; Genelde ağız kuruluğuna neden olan ilaçlar tükürük miktarını azaltarak plak, bakteri artışına neden olabilir. Tüm bunların sonucunda da diş hassasiyeti oluşur. 

Diş Hassasiyeti

DİŞ HASSASİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN;

Diş Hassasiyeti Kocaeli

 • Öncelikle diş kontrollerinizi yılda 2 kez yaptırmalısınız. Bunu bir rutin haline getirin.
 • Florlu diş bakım ürünlerini kullanın.
 • Diş hassasiyetine iyi gelen ürünler için doktorunuzdan tavsiyesiyle alabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde hassasiyeti azaltabilirsiniz.
 • Diş fırçası olarak ise yumuşak yapıda olan fırçaları tercih edin.
 • Ağız içi temizliğini düzenli olarak yapın.
 • Asitli yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden hızlıca randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!