444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

Diş Eti İltihabı

Sağlıklı diş etleri açık pembe renklidir, şişlikleri yoktur, sıkıca dişleri sarar ve dokunulduğu zaman kanamazlar. Dişlerinizi fırçalarken veya elma gibi sert yiyecekler yerken dişleriniz kanıyorsa diş eti iltihabınız var demektir. Diş eti iltihabı bakteri plağı ve diş taşlarının diş eti altına ilerlemesi sonucu oluşur.

Diş eti iltihabı neden olur?

Diş eti iltihabı, dişlerin üzerinde biriken yumuşak yiyecek artıkları nedeniyle olur. Bu artıklar oluştuğu zaman iyice temizlenmezse ağız içinde oluşan asidik yapı ve tükürük nedeni ile sertleşir ve önce bakteri plağı sonra da diş taşına dönüşür.

Diş eti iltihabının belirtileri nelerdir?

Bakteri plağı yeterince temizlenmediği takdirde diş etleriniz koyu bir renge döner, şişer ve fırçalama veya elma gibi sert yiyecekler ısırma esnasında kanamaya başlar. Diş eti iltihabının oluşması durumunda ayrıca ağzınızda kötü kokuya da neden olmaktadır. Diş taşları temizlenmediği müddetçe ağzınızdaki iltihap iyileşmez, zamanla diş köküne doğru ilerleyerek dişi tutan kemiğin erimesine ve diş etlerinin çekilmesine neden olur. Uzun vadede dişleriniz sallanmaya başlar ve çürümese bile çekilmesi gerekebilir.

Diş eti iltihabı nasıl geçer?

Diş eti iltihabının giderilmesi için öncelikle bir diş hekimine başvurulması gerekir. Dişlerinizi düzenli olarak doğru şekilde fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargarası kullanmalı ve diş taşlarınızı temizletmelisiniz. Ayrıca diş eti iltihabına doğal çözümler olarak; bol bol su içilmesi, C vitamini tüketilmesi, aloe vera özlü diş macunu veya diş etlerine özel üretilmiş diş macunu kullanılması, yeşil çay veya ada çayı ile gargara yapılması tavsiye edilir.

Her türlü ağız ve diş probleminiz için başvurabileceğiniz Özel Donatım İzmit Diş Hastanesi uzman kadrosu ile daima yanınızda.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!