444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Dolgusu Kocaeli

DİŞ DOLGUSU ÇEŞİTLERİ

Diş çürüklerinin en önemli özelliği ilerleyici olmalarıdır. Diş çürüğü dişin en dışındaki koruyucu olan mine tabakasında başlar ve zamanla içlere doğru ilerler. Çürük mine tabakasında iken ağrı hissedilmez ancak dentin tabakasına ilerledikçe hassasiyet duyulmaya başlanır. Çürüklerin ilerlemesini önlemek için diş hekimleri tarafından çeşitli yöntemlerle temizlenmesi gerekir. Bu temizlikten sonra oluşacak boşluk da diş dolgusu malzemesi ile doldurularak dişimizin hem fonksiyonel açıdan hem de görünüm açısından sağlıklı kullanımı sağlanır.

Diş Dolgu Tedavisi Nedir?

Dişlerimizde bazen doku veya parça kaybı olmaktadır. Bu kayıplar en sık çürük kısımların temizlenmesi sonrasında olur. Ancak çarpma, sert bir yiyecek yeme gibi nedenler de dişlerimizin kırılmasına ve parça kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda hem dişimizin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı olmak ve oluşan boşluğun ağız içinde verdiği rahatsız hissi gidermek hem de güzel görünüm sağlamak maksadıyla boşluklar bir dolgu malzemesi ile doldurulur. Bu işleme diş dolgu tedavisi denilmektedir.

Diş Dolgusu Türleri Nedir?

Diş dolgu tedavisi, dolguda kullanılan malzeme türüne göre sınıflandırılmaktadır. Amalgam dolgular (Altın, gümüş vb. metaller), kompozit malzeme, porselen vb. çeşitli dolgu türleri vardır. Teknoloji geliştikçe farklı malzeme ve yöntemlerle dolgu çeşitleri de artmaktadır. Örneğin ön kesici dişler gibi dolgu yapışma yüzeyi az olan dişlerde daha çok ışın ile kurutulan, özel malzemelerle yapılan porselen dolgu tercih edilmektedir. Boşluğu büyük ve daha dayanıklı olması beklenen arka azı dişleri gibi geniş yerlerde altın, gümüş, kompozit, dolgular daha sık kullanılır.

Hangi Diş Dolgusu Daha İyidir?

Dolgu türünün seçimi dolgu yapılacak dişin yerine, durumuna göre farklılık gösterir. Aynı zamanda dayanıklılık ve estetik öncelikleri ile maddi açıdan farklılık gösteren bütçelere göre dolgular tercih edilir. En önemlisi dolgu yapılacak diş boşluğunun derinliği, dişin ağız içindeki yeri ve kesici mi ezici mi olduğudur. Arka azı dişlerine yapılacak dolguların dayanıklı olması beklenirken daha hassas olan ön kesici dişlere yapılacak dolgularda estetik biraz daha ön plana çıkar. Dişin köşesinde kalan küçük bir boşluğu doldurmak için daha basit bir malzeme yeterli iken kanal tedavisi ile neredeyse üçte ikisi oyulmuş bir dişin dolgusu için daha dayanıklı bir malzeme kullanılması tavsiye edilir. Bu kararı diş hekimi ilk muayene sonrası hasta ile beraber verecektir.

Her türlü ağız ve diş probleminiz için başvurabileceğiniz Özel Donatım İzmit Diş Hastanesi uzman kadrosu ile daima yanınızda.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!