444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş apsesi nedir? Kocaeli Donatım Diş

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Dişlerde oluşan ağrılar, diş etlerinde oluşan şişlik ve kızarıklıklar ile kendini belli eden diş apsesi, genellikle ağrılar şiddetini artırana kadar müdahale edilmediğinden hayatınızı cehenneme çevirebilir. Hayatınızı cehenneme çevirecek kadar tehlikeli olan diş apsesi nedir?

Diş Apsesi Nedir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon kaynaklı oluşan irin birikmelerine apse denir. Dişlerde çoğunlukla stafilokok adı verilen bakteriler nedeniyle oluşan irin birikmelerine ise diş apsesi adı verilir. Apseler aslında vücudun bakterilere karşı savunma mekanizmasının bir sonucudur. Bakterileri yok etmek için bölgeye gönderilen beyaz kan hücreleri bakteriler ile birlikte apsenin içinde izole edilir. Böylece bakterilerin yayılması önlenirken beyaz kan hücrelerinin işi kolaylaştırılmış olur. Ancak bu süreçte apsenin oluştuğu bölgede ağrılar ortaya çıkar. Günlük hayatta zaman zaman karşılaştığımız ancak gereken önemi göstermediğimiz apseler ilerleyen süreçte daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Şiddetli ağrılara, uzun ve zahmetli tedavi süreçlerine katlanmamak için apse fark edilir edilmez bir diş doktoruna görünmek gerekir. Peki dişinizde apse olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

Diş Apsesine Ne İyi Gelir? Kocaeli Diş

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Çürük, kırık ve hasarlı dişler, diş eti rahatsızlıkları ya da zarar görmüş dolgular gibi birçok sebeple oluşabilen diş apselerinin belirtileri de çok çeşitlidir. Bazı önemli diş apsesi belirtileri şöyledir:

 • Kulağa ve çeneye vuran şiddetli ağrılar,
 • Çiğneme esnasında oluşan ağrılar,
 • Dişlerde sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet,
 • Diş etinde yanakta kızarıklık ve şişme,
 • Ağızda oluşan koku,
 • Ateşlenme,
 • Tat alamama.

Tavsiye: İzmit implant

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Apse belirtileri ile karşılaşan kişilerin yapması gereken ilk iş uzman bir diş doktoruna görünmektir. Diş doktorunun müdahalesine kadar geçecek sürede yapılacak bazı uygulamalar tek başına yeterli olmamakla birlikte apsenin sebep olduğu problemleri azaltabilir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Tuzlu su ya da karbonatlı su ile gargara yapmak: Diş çevresinde oluşan iltihabı temizleyerek ağrıyı azaltır.
 • Soğuk kompres yapmak: Apsenin oluştuğu bölgeye uygulanan soğuk kompres şişkinliği indirdiği gibi ağrıyı da azaltır.
 • Apsenin oluştuğu bölgeye taze sarımsak sürmek: Sarımsak antibiyotik özelliği taşıdığından bakterilerin ölmesini sağlar.
 • Elma suyu ve sumaklı su ile gargara yapmak ya da apse olan bölgeye karanfil yağı sürmek: Evde uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerdendir.

Başlangıçta çeşitli solüsyonlarla ağzı çalkalamak ya da ağrı kesici kullanmak gibi yöntemler geçici bir rahatlama sağlasa da kesin çözüm değildir. İlerleyen süreçte yanakta oluşan şişlikler büyeyerek, ağrıların şiddeti dayanılamayacak boyutlara ulaşacaktır. Peki diş apsesinin tam olarak geçmesi nasıl sağlanır?

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş apsesinin tamamen geçmesi için uzman bir hekim tarafından tedavi uygulanmalıdır. Apse oluşan dişin tedavisine başlamadan önce röntgen alınarak apsenin yayıldığı bölge tespit edilir. Apsenin yayıldığı bölgeye göre uygun tedavi yöntemi seçilir. Öncelikle biriken irinin dışarı atılması için apse bölgesi kesilerek  apse boşaltılır ve tuzlu su ile temizlenir. Daha sonra gerekiyorsa diş köküne kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda apseli diş çekilir. Gerektiği durumlarda antibiyotik ile tedavi süreci desteklenir. Özel Donatım Kocaeli Diş Hastanesi uzman kadrosu ve bilgi birikimi ile diş apsesi ve diğer tüm rahatsızlıklarınızda yanınızda. Sizler de tüm diş rahatsızlıklarınız için gönül rahatlığıyla Donatım Kocaeli Diş Hastanesi’ne başvurabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!