444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Bebek Diş Çıkarma

Bebeğinize Diş Çıkarma Döneminde Püre Yedirin

Bebeğinizi diş çıkarma döneminde soğuk meyve püreleri ile hem beslenmesini sağlayabilir hem de ağrılarını hafifletebilirsiniz.

 

Ailelerin bebekleriyle ilgili en zorlandıkları zamanlardan biri de diş çıkarma dönemidir. Diş çıkaran bebeklerin yeme ve uyku düzenini bozulabilir. Diş çıkarma belirtileri her bebekte farklılık gösterebileceği için ailelerin bu belirtiler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bebeğinizin bu dönemdeki beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Diş çıkarma döneminde bebekler, hassaslaşan diş etlerinden dolayı yemek istemeyebilir. Bu yüzden bebeğinizi anne sütü dışında soğuk meyve püreleriyle besleyerek diş çıkarma ağrısını hafifletebilir ve besleyici gıdalar almasını sağlayabilirsiniz.

ELMA PÜRESİ

Yapacağınız püre miktarına bağlı olarak elma kullanabilirsiniz. İlk önce elmaları iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve dilimleyin. Tencereye koyup, üzerini geçecek kadar su ekleyin ve haşlayın. Haşlama suyunu daha sonra kullanmak üzere tutun. Elmaları püre haline gelinceye kadar ezin. Kenarda ayırdığınız haşlama suyunu kıvamına göre ara ara püreye dahil edebilirsiniz. Püreyi bebeğinize oda sıcaklığına geldiğinde yedirin.

 

diş çıkarma

 

ELMA, ŞEFTALİ, MUZ PÜRESİ


Birer tane şeftali ile elmayı yıkayıp, çekirdeklerini çıkarın ve dilimleyin. İki meyveyi tencereye alıp su ekledikten sonra pişirin. Meyveler yumuşayınca tencereyi ocaktan alıp yarım muzu da dilimlere karışıma ekleyin, püre haline gelinceye kadar ezin. Oda sıcaklığına geldiğinde bebeğinize yedirin.

 

MUZ PÜRESİ


1 adet muzu öncelikle oda sıcaklığında bekletin. Kabuklarını soyduktan sonra blenderdan geçirin. Püre haline gelen muz eğer fazla yumuşak olmadıysa isteğe bağlı olarak biraz anne sütü, koyu kıvamdaysa biraz tahıl da koyabilirsiniz.

 

bebeklerde beslenme

 

MEYVELİ YOĞURT


İstediğiniz meyveleri (armut, elma, kivi-şeftali, muz, kayısı vs) önceden yıkayıp küp küp doğrayın. Pişirilmesi gereken meyveleri (armut, elma gibi sert meyveler) 5 dakika pişirin. Ardından diğer meyveleri de içine katarak püre haline gelinceye kadar ezin. Son olarak bir kase içine aldığınız yoğurda meyve püresini ekleyerek iyice karıştırın. Gıdayı oda sıcaklığına geldiğinde bebeğinize yedirin.

 

ŞEFTALİ PÜRESİ


1 adet şeftalinin kabuklarını soyun (Eğer kabuğunu kolayca soymak isterseniz 30 saniye kadar sıcak suda bekletip soyabilirsiniz). Ardından ise şeftaliyi rendeden geçirin, püre haline gelinceye kadar da çatal/kaşık yardımıyla ezin. Püreyi oda sıcaklığına geldiğinde bebeğinize yedirin.

püre çeşitleri

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden hızlıca randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!