444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Ağız kuruluğu

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ağzımızın içi kuru ve yapışkan bir hisse sahipse, gereğinden fazla su içme ihtiyacı hissediyorsak, yediklerimizin tadı değişiyorsa, dilimiz uyuşuyor, ağzımız kokuyorsa ve bunlara bağlı sesimiz kısılıyor, boğazımız ağrıyorsa ağız kuruluğumuz var demektir.  Ağız kuruluğu sindirimde ve ağız içi temizliğinde çok önemli rolleri olan tükürük salgısının yeterince üretilmemesi durumudur. Zamanında doğru müdahale edilmezse diş ve diş eti sorunları başta olmak üzere sindirim sisteminde önemli hastalıklara yol açabilir.

Ağız kuruluğu neden olur?

Genellikle yaşı ilerlemiş, belli yan etkisi olan ilaçları kullanan, şeker veya gizli şeker hastalığı olanlarda, kanser gibi uzun süreli ve ağır tedavi gerektiren hastalıklar ağız kuruluğuna neden olabilmektedir. Bunların yanında tükürük bezlerini geçici olarak etkileyen soğuk algınlığı, sigara dumanı, alkol tüketimi, tozlu/kuru hava vb. etkenlere uzun süreli maruz kalındığında yine ağız kuruluğu sorunu yaşanabilir.

Ağız Kuruluğu Hangi Hastalığın Belirtisidir?  

Dış etkenler nedeni ile meydana gelen ağız kuruluğunu,  diğer sindirim bozuklukları ve diş çürümeleri takip edebilir.  Ancak bilmediğimiz bir nedenle içten gelen rahatsızlık sonucu ağzımız kuruyorsa bu durum genelde yüksek tansiyon, diabet (şeker hastalığı), hormonal değişimler, Parkinson, anemi, verem gibi bazı hastalıkların habercisi olabilir. O nedenle vakit kaybetmeden bir hekime başta detaylı ağız muayenesi  olmak üzere tedavilerinizi yaptırmalı,  kan tahlili ve diğer sağlık değerlerinizi  ölçtürmelisiniz.

Ağız Kuruluğu İçin Ne İyi Gelir?

Öncelikle her gün en az 2 litre su tüketimine dikkat etmeliyiz. Ayrıca ağız kuruluğunun nedeni olabilecek dış etkenleri bertaraf etmeli yaşam alanımızı normale çevirmeliyiz. Bu nedenle sigara, alkol tüketiminin terk edilmesi, kuru hava ortamlarının nemlendirilmesi ve solunum yollarının rahatlatılması önem arz etmektedir. Ayrıca kullandığımız herhangi bir ilacın yan etkisi nedeniyle ağzımız kuruyorsa doktor kontrolünde ilacımızı değiştirmeliyiz. Bunların yanında tükürük bezlerini uyaracak çiklet çiğnemek, tatlı-ekşi şeker veya bitkileri ağızda gezdirmek, emmek gibi yöntemler de ağız kuruluğuna iyi gelebilmektedir.

 

Her türlü ağız ve diş probleminiz için başvurabileceğiniz Özel Donatım İzmit Diş Hastanesi uzman kadrosu ile daima yanınızda.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!