444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Kancalı Diş Protez

Kancalı Diş Protezi Nedir?

Kancalı diş protezi nedir? Parsiyel diş protezi olarak da adlandırılan kancalı diş protezi; ağız içinde bulunan dişlerin sayı bakımından ve konum açısından sabit köprü protezi yani bir diğer deyişle sabit protez diş için elverişli olmadığı durumlarda başvurulan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu uygulama adı ise dişsiz bölgenin hemen önünde bulunan dişe sabitlemek için kanca benzeri bir aparat ile yerleşmesi sağlandığı için kancalı protez diş olarak adlandırılmaktadır. İlgili yöntem gereken durumlarda kişinin kendisi tarafından kolayca çıkarılabilen, temizliği sağlanabilen ve geri yerine takılabilen bir forma sahiptir.

İlgili yardımcı ekipman sayesinde günlük yemek yeme ihtiyacı içerisindeki ısırma, koparma gibi fonksiyonlar herhangi bir sıkıntı yaşanmadan gerçekleştirilmektedir. Böylelikle beslenme alışkanlıklarına yeniden kavuşabilen kişiler için yemek yeme yeniden keyifli bir sürece evrilmektedir. Kancalı diş protezi fiyatı, kullanım süreci, avantajları, dikkat edilmesi gerekenler gibi sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki diğer alt başlıklara göz atabilir yahut iletişim bölümünden ekibimiz ile temasa geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Kocaeli Protez

Kimler Kancalı Diş Protezi Kullanabilir?

Kimler kancalı diş protezi kullanabilir? Şimdi de bu soru özelinde duralım. Kancali dis protezi kullanımı açısından bazı kriterler vardır. Yemek yeme eyleminden tekrar keyif almayı sağlayan uygulamanın kullanılabilmesi için şartların karşılanması gerekir. Aşağıda bu konu özelinde maddelendirmeler yapılmıştır;

 • Yaşlılık, kaza gibi çeşitli nedenlerden dolayı ağzında bulunan dişlerinin tamamını kaybeden kişiler tam ‘’total’’ hareketli protezler uygulanmaktadır. Fakat ağız bölgesinde uyumlu destek sağlayabilecek dişler mevcut ise bu durumda kancalı protez diş uygulaması yapılabilir.
 • Alveol kreti denilen kısım ‘’dişlerin üstünde sıralandığı kemik bölümü’’ eğer dişsiz sonlanıyor ise yani daha açıklayıcı bir ifade ile arkaya doğru uzanan dişlerin bir kısmı yok ise o zaman hareketli bölümlü protez uygulanır.
 • Sabit protez uygulamasının yapılamadığı durumlarda kancalı protez tercih konusudur. 
 • Popüler diş tedavilerinden olan implant tedavisi gerçekleştirilemeyen yahut kişi tarafından tercih edilmeyen anlarda hareketli parsiyel protez opsiyon olarak masada durmaktadır.

Kancalı Diş Protezi Tasarlama Süreci

Kancalı diş protezi tasarlama süreci veya bir diğer deyişle kancalı diş protezleri nasıl yapılır?  Kancalı diş modelleri, kancalı diş görünümü vermektedir. Gelin süreç nasıl işliyor anlatalım; güvendikleri bir diş kliniğine randevu alan kişilerden öncelikle hasta öyküsü ‘’anamnez’’ alınır. Sonrasında ağız içi filmler ve panoramik radyograflar ‘’en yaygın teknik’’ vasıtasıyla çekilen görüntüler ilgili doktor tarafından teşhis edilir. Ardından tedavi planlaması kurgulanır. Tedavi alacak kişinin ağzında bulunan protez uygulamasına yeterince destek sağlaması mümkün olmayan dişler ‘’kemik desteğini kısmen veya tamamen kaybetmiş dişler’’ çekilir. Sırada ölçü alma işlemi var; aljinat vb. amaca hizmet eden maddeler yardımıyla ağız içinin ölçüsü çıkartılır. Daha sonra ise alçı dökülmesi neticesinde modellerin hazırlama süreci başlatılır. Söz konusu model laboratuvar ortamına gönderilerek metal iskelet hazırlanır. İskeletin ağız içindeki uyumu kontrol edilir ve gereksinim duyulan değişiklikler, düzeltmeler söz konusu ise gerçekleştirilir. Daha sonra mum duvar basamağına geçilerek dişlerin konumları ve ayrıca yükseklikleri kararlaştırılır. Son olarak mum duvarlara dişlerin sıralanması yapılır. Dişli bir provanın da alınmasıyla birlikte tekrar laboratuvara gönderilir ve işlem sona erer, tedavi hizmeti alacak kişiye teslim gerçekleştirilir.

 

Dikkatinizi Çekebilir: Kocaeli İmplant

Kancalı Diş Protezi Yaptırmanın Avantajları

Kancalı diş protezi yaptırmanın avantajları nelerdir? Takma diş yapıştırıcısı veya bir diğer deyişle protez diş yapıştırıcı uygulamalarını da göz önünde bulundurarak aşağıdaki maddelerle bir kıyas güdebilirsiniz;

 • Kancalı protez, söz konusu eksik dişlerin tamamlanmasını sağlayarak keyifle yemek yemenizi yeniden sağlar.
 • Fiziksel açıdan daha hoş bir görünüm sağlar.
 • Yeme ve içme esnasında yaşanan ağrı, sızı, acı gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • Bakımları kolay yapılabilir bir formdadır.
 • Konuşma esnasında dilin diş boşluklarına takılmasını önleyerek konuşmanın bozulmasını engeller.
 • Yarım çıkan kelimelerin telaffuzunda kolaylık sağlar.
 • Çıkarıp takması kişi tarafından pratik bir şekilde yapılabilir.
 • Uygulama diğer dişlere zarar vermez. Mevcut dişler sağlamsa onlar işlevlerine devam eder.
 • Siz de kancalı diş protezi yorumları arayanlardansız yukarıdaki maddeler bazı soru işaretlerinizi gidermeye yaramış olsa gerek…

Kancalı Diş Protezi Fiyatları

Kancalı diş protezi fiyatı veya bir diğer deyişle kancalı diş fiyatı çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu farklılıkta ilk etken seçilen markanın tecrübesi, kullandığı ekipmanların kalitesi gibi faktörlerdir. Bunun yanında kancalı diş fiyatları ülke ekonomisine göre de dalgalanmalar gösterebilmektedir. Zira diş ile ilgili ürünlerin çoğu ithal olduğu için doğrudan bu sektörü etkilemektedir. Siz de kancali dis fiyati, taksit imkanları ve sormak istediğiniz diğer sorular için iletişim bölümünden ilgili ekibimiz ile temasa geçerek konu hakkında güncel ve daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!