444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı problemleri, anneyi olduğa kadar bebeği de etkilediği için daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle hamilelik öncesinde mutlaka ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçilmesi gerekir.

 

HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞININ BOZULMA NEDENLERİ

Hamilelik döneminde yaşanılan; östrojen ve progesteron hormonlarının düzeylerindeki artış nedeniyle vücuttaki dengenin bozulması, yaşanan mide bulantılarıyla yeterli beslenememe, kusma ile ağızda asidik ortam oluşarak, ağıziçi hijyeninin bozulması, gebelik süresince daha şekerli veya asitli yiyecekler tüketmek gibi sorunlar, normal döneme göre ağız ve diş sağlığının daha çabuk bozulmasına sebebiyet verir.

 

YAŞANAN DİŞ PROBLEMLERİ

Hamilelik döneminde tükürükteki asit miktarı artması ve kusma olayının yaşanması dişlerde çürümeye, vücuttaki hormonal değişimler ise diş eti hastalıklarına yol açmaktadır. Hamilelik süresince en çok görülen ağız ve diş problemleri ise hafif büyümüş, daha kırmızı görünen ve fırçalama sırasında kanayan diş etleridir. Diş etlerindeki bu problemler hamilelik gingiviti olarak adlandırılır.

 

HAMİLEYKEN DİŞ TEDAVİSİ YAPILIR MI?

Hamilelik sırasında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili diş tedavisinden kaçınılmalıdır fakat diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği unutulmamalıdır. Gebeliğin son üç ayı da hassas bir dönem olduğu için acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır.

 

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Anne adayları, gebelik süresince A,C ve D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum yönünden zengin temel besinler, meyve ve sebze tüketmeye dikkat ederse bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum anneden karşılanmamış olur. Ayrıca tahıl, süt ve süt ürünleriyle, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalı, şekerli gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!