444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Ortodonti İzmit Kocaeli Diş Doktoru

Erken Ortodontik Tedavinin Faydaları

Erken Ortodontik Tedavi

Ortodontik problemler genellikle çocukluk yıllarında ortaya çıkar. Erken teşhis ile kolayca tedavi edilebilen problemler, erken ortodontik tedavi ile zamanında müdahale edilmezse gelecekte telafisi çok zor olan bozukluklara sebebiyet verebilir. 4-5 yaşta yapılması gereken ilk ortodontik muayene ile çene bozuklukları tespit edilerek tedavi edilebilir. Ağızdan nefes alma ve yutkunma gibi  basit görülen problemler de ileride ortodontik problemlere sebebiyet vereceğinden dikkat edilmesi gereken hususlardandır.  Koruyucu tedavi sınıfında değerlendirilen erken ortodontik tedavi ile gelecekte çözülmesi çok zor olan bir dizi ortodontik rahatsızlığın önüne geçebilir, bu sayede çocuğunuzu pahalı ve acılı cerrahi işlemlerden kurtarabilirsiniz.

Erken Ortodontik Tedavi izmit

Çocuklarda Karşılaşılan Ortodontik Problemler

Süt dişleri çıkmaya başladığında çocukların diş kontrolleri de başlatılmalıdır. Bebeklikte parmak emme, ağızdan nefes alma ve emziği bırakmama gibi bozukluklar ileride oluşacak ortodontik rahatsızlıkların temelini oluşturan sebeplerdir. Bu tarz durumlarla karşılaşan ebeveynlerin vakit geçirmeden Donatım İzmit Diş Hastanesi gibi bir merkeze başvurarak ortodontik tedaviyi başlatması gerekir. Çocuklarda ortodontik rahatsızlıklara sebep olan yanlış alışkanlıklar, yanak ısırma, gereğinden uzun süre emzik kullanımı, dudak ısırma, tırnak yeme, parmak ve damak emme olarak sayılabilir.

Ortodontik tedavi gerektiren diş kaynaklı problemlere;

  • Dişlerin çarpık olması,
  • Süt dişlerin erken ya da geç düşmesi,
  • Önde ya da arkada duran dişler örnek verilebilir.

Çene kaynaklı ortodondik problemler, önde veya geride duran çene ve çene darlığı olarak ifade edilebilir. Ağızdan kaynaklı ortodontik rahatsızlıklar ise alt üst dişlerin denk gelmemesi, kapanış bozuklukları, orantısız yüz yapısı olarak sayılabilir. Bunun dışında genetik problemler, ağız açık uyuma, ağızdan nefes alıp verme, doğuştan yarık dudak ve damaklar, bebek yutkunması ortodontik bozukluklara sebep olan diğer nedenler olarak ifade edilebilir.

Çocuk Diş Pededonti Kocaeli

Tüm bu sorunlardan özellikle çenede kalıcı rahatsızlıklara neden olan bozukluklar çocuk yaşlarda çözülmelidir. Aksi takdirde çene yapısı oturduğundan ilerleyen yıllarda çeneye müdahale edilmesi çok zorlaşır. Ayrıca ortodontik rahatsızlıkların çocuk yaşlarda çözülmesi çocuğunuzu ve sizi ileride yapılacak pahalı ve zahmetli cerrahi işlemlerden kurtarır. Doğru oturan çene yapısı, şağlıklı gelişen ve zamanında düşen süt dişleri; sağlıklı bir ağız ve çene yapısının temellerini teşkil eder. Ortodontik tedavi alanında dikkat çeken Donatım İzmit Diş Hastanesi, Kocaeli Ortodonti randevularınız için güvenle başvurabileceğiniz bir adrestir.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Uygulamaları Erken Ortodontik Tedavi 

Ortodontik tedavinin ilk aşaması problem kaynağının doğru şekilde teşhis edilmesidir. Çocukta gelişen yanlış alışkanlıklar sebebiyle ortaya çıkan ortodontik problemler bu alışkanlıklar devam ettirildiği sürece tam olarak ortadan kaldırılamaz. Öncelikle bu alışkanlıklar alan uzmanı doktorlar ve psikologlar tarafından çözümlenmelidir. Alışkanlıklardan kurtulmayı müteakip ortodontik tedaviye başlanabilir. Ağız açık uyuma ve ağızdan nefes alma gibi problemler kulak-burun-boğaz (KBB) gibi alanlarda ihtisas yapmış doktorlar tarafından çözülmeyi müteakip ortodontik tedavi başlatılabilir.

Erken ortodontik tedavi ağız içi ve ağız dışı uygulamalar olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ağız dışı uygulamalarda kullanılan başlıklar ortopedik kaynaklı bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bu sayede çenede oluşan yanlış gelişimin önüne geçilir ve ilerleyen yıllarda sancılı ve pahalı estetik operasyonlara gerek kalmaz. Günde 18 saat civarında takılan bu aygıtlar doğru ortopedik gelişimin anahtarı konumundadır. Ağız içi uygulamalar ise kendi içinde kullanılan aparatların cinsine göre ikiye ayrılır. Hareketli aparat sınıfında olan damaklıklar genelde çene darlıklarında kullanılır. Sabit aparat olarak değerlendirilen diş telleri ise genelde çarpıklık ve kapanış bozukluklarının çözülmesinde kullanılır.

Diş teli kocaeli diş hastanesi

Çocuklarda Diş Teli Uygulaması Erken Ortodontik Tedavi 

Diş telleri dişe yapıştırılan braketlerin tellerden güç alarak dişin konumunu ve yönelimini değiştirmesi prensibine göre çalışır. Tedavi süresince teller sıkılarak ve braketlere lastikler takılarak dişlerin yerleri değiştirilir. Dişler doğru konuma ve yönelime kavuştuktan sonra dişlerin bu halini korumak için bir süre de koruyucu şeffaf plaklar takılır. Tel tedavisi ortalama 1-3 yıl arası sürer. Çocukluk yıllarında yapılan tel tedavisi ilerleyen yıllarda oluşması muhtemel çene problemlerini engellediğinden son derece önemlidir. İzmit ‘te çocuğunuz için ortodonti uzmanı arayışınız varsa sizler de Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne gelerek bu zahmetli süreci kolayca atlatabilir, gelecekte yapacağınız pahalı ve zahmetli ortodontik tedavilerden ve cerrahi işlemlerden erken ortodontik tedavi ile kurtulabilirsiniz.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden hızlıca randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Youtube kanalımız

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!