444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Çocuk Diş Hekimi İzmit Kocaeli

Dişçi Korkusu Çocukluktan Başlıyor

Çocukların diş tedavilerinde yaşadığı acılar, travmalar ileride bu durumun sürmesine ve diş tedavilerinin geciktirilmesine neden olabilir. Doğru diş hekiminin seçilmesi ve ailenin doğru davranışları sonucunda dişçi korkusunun üstesinden gelinebilir.

TEDAVİLERİ ERTELETEBİLİYOR

Diş hekimine gitme korkusu ülkemizde de sıklıkla görülen bir durumdur. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının fazlasıyla yaşanmasındaki bir neden de kişilerin diş hekimine gitmekten çekinmesidir. Çoğunlukla çocuklarda görebildiğimiz bu durum yetişkinlerde de görülebilmektedir. Diş rahatsızlıklarının yanı sıra 6 ayda bir yapılması gereken düzenli muayenelerde de bu durumun engel olması kişinin sadece dişte değil sağlığında da başka hastalıklara yol açabilir.

 

dişçi korkusu

DİŞÇİ KORKUSUNU YENEBİLİRSİNİZ

Kişiler önceden diş tedavilerinde yaşadığı acılar ileride dişçi korkusu yaşamasına neden olmaktadır. Çocukluk döneminde böyle bir durumun yaşanmaması için çocuk, ‘diş hekimi’ ile korkutulmamalı, diş hekiminin de çocuğa karşı sıcak ve ilgili davranması gerekmektedir. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte lokal-genel anestezi, sedasyon gibi yöntemlerle kişi acı hissetmeden rahat bir şekilde tedavisini olabilmektedir. Bu gibi tedaviler de hastaya doğru bir şekilde aktarıldıktan sonra dişçi korkusu yenilebilir.

 

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özellikle çocuğunuzun diş muayenelerine alışması açısından düzenli olarak diş hekimine gitmek önemli. 1 yaşından başlayarak çocuğunuzun seçilen doğru bir diş hekimine düzenli olarak gitmesi ilerideki diş muayenelerinin de düzenli olabilmesini sağlayacaktır. Aile çocuğa karşı cezalandırma yöntemi olarak diş hekimine götüreceğini söylememeli, bu gibi cümleler kurmamalıdır. Dişçi korkusu için dikkat edilmesi gerekenler;
 

  • Tedavi sırasında yaşanacak acıdan dolayı diş hekimine gitmek istemeyenlere anestezi yöntemleri detaylı bir şekilde anlatılabilir.
  • Diş hekimi korkusu yaşayan çocuğunuza diş, acı, doktor gibi daha da korkabileceği kelimeler kullanmayın. Diş muayenesinin rutin bir kontrol olacağı gibi sakinleştiren cümleler kurun.
  • Eğer çocuğunuzun dişçi korkusu varsa bunu onun yanında ve özellikle başka kişilerleyken dile getirmeyin.
  • Diş hekimi randevularını günün erken saatlerine almanız sizin için daha rahat olabilir.
  • Muayene öncesinde çocuğunuzu sakinleştirici ve motive edici cümleler kurmanız, tedavi sonrasında da çocuğunuza küçük hediyeler vermek diş hekimi korkusunu yenmekte yardımcı olabilir.
  • Diş muayenesinde diş hekimiyle yardımlaşın. Çocuğunuzun korkusunu yenmesi adına onun kendisini rahat edebileceği bir diş hekimi bulun. İletişim bu durumda çok önemlidir.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!