444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
diş teli kocaeli

Diş teli tedavisinde bunlara dikkat edin

Kalıcı dişlerin çıkmasıyla birlikte dişlerde görülen sıkışıklık, çarpıklık, ayrıklık ve çenedeki problemler için uygulanan diş teli tedavisi doğru planla birlikte başarılı sonuçlar vermektedir.

ÇARPIK VE AYRIK ÇIKAN DİŞLER

Diş teli tedavisi diğer bir adıyla ortodonti diş ve yüz estetiği için yapılan bir yöntemdir. Çarpık çıkan dişler ve çenedeki problemler için yapılan bu yöntemde dişlerin sıralamasının düzgün olmasının yanı sıra ağız ve diş sağlığı için de olumlu etkiler göstermektedir. Her yaştan kişiye uygulanabilen bu tedavi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler tedavinin başarılı sonuç vermesi açısından önemlidir.

diş teli
DOĞRU TEDAVİ PLANI

Kalıcı dişlerin çıkmasıyla birlikte bazı kişilerde diş ve çenede sorunlar çıkabilir. Bu durumda diş teli tedavisinin erken uygulanması gerekir. Diş ayrıklığı, diş çarpıklığı ve dişlerin sıkışık bir şekilde çıkması gibi sorunlar varsa en yakın zamanda diş hekimine muayene olunmalıdır. Dişlerinizi detaylı olarak muayene eden hekiminiz bu konu hakkında sizi bilgilendirerek size en uygun tedavi planını çıkaracaktır.

DİŞ ÇEKİMİ YAPILABİLİR

Muayenede ilk olarak yüz, dişler ve ağzınızın fotoğrafları da çekilerek dosyalanır. Ayrıca ağız içi hijyeni bu aşamada yapılır ve hastanın konuyla ilgili kayıtları da alınır. Bazı tedavilerde diş çekimine gerek olmazken kimilerinde diş çekiminin yapılması da gerekebilir. Muayene sonrasında ise braket ve tel seçimi yapılır. Diş teli takma süresi en uygununu bulanana kadar 4-5 günlük deneme sonrasında sona erebilir. Diş telleri takmadan önce ise diş taşları ve dolguları temizlenir.

DİŞ TELİ 2 YILA YAKIN DURABİLİR

Diş teli takma sonrasında tedavinin sonuçlanması 8 ay ile 30 ay arasında değişebilmektedir. Tedavi sonuçlanana kadar hatanın düzenli olarak diş hekimine muayene olması da gerekir. Hastaların bu süre içerisinde hijyen ve ağız bakımlarına çok dikkat etmesi gerekir. Aynı şekilde beslenme konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

diş teli temizliği
Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler;
• Sert besinler (fındık, badem, fıstık vs.) tüketilmemelidir
• Lokum, macun, sakız tüketilmemeli
• Dişlerin arasına girebilecek cips, patlamış mısır gibi ürünler tüketilmemeli
• Çikolata özellikle yapışkan kıvamda olan karamelli olanlar tüketilmemeli
• Ekmeklerin veya tost gibi ürünlerin sert kısımları tüketilmemeli
• Gazlı içecekler (kola, soda vs.) tüketilmemeli
• Sert meyveler (elma, ayva, armut vs.) soyulduktan sonra tüketilmelidir
• Tavuk ve etler kemiklerinden ayıklandıktan sonra tüketilebilir
• Çekirdekli olan meyve ve diğer besinler çekirdekleri çıkarıldıktan sonra tüketilebilir

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!