444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Sağlığınızı Korumak için 10 Adım

Diş Sağlığınızı Korumanız İçin 10 Adım!

Sağlıklı olmak, yaşam içerisindeki en büyük zenginliklerden biridir. Bu bakımdan bu zenginliği elde edebilmek için birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Diş sağlığımızda bu anlamda en önemli olan değerlerden bir tanesini oluşturuyor. Dişlerimizi temiz tutmak ve bakımlı hale getirmek diş sağlığımızı elde etmek adına en doğru önlemleri oluşturuyor. Ağız ve diş sağlığı konusuna her ne kadar dikkat etmiş olsak da sağlığımızı bozmak için basit sebepler yeterli oluyor. Bu bakımdan almamız gereken önlemleri doğru tespit etmek önem taşıyor.

Diş Fırçalamanın Doğru Yapılması

Dişlerimizin sağlıklı olması için ağız ve diş bakımı hakkında bilgi almamız şarttır. Özellikle diş doktorları tarafından konulmuş olan ağız ve diş sağlığı hakkında 10 madde önerilerine uymamız, kaliteli bir diş bakımı yapmamızı sağlayacaktır. Diş yapımıza uygun olan bakım tekniklerini kullanmak ve doktorumuzun önerilerine uymak dişlerimizin bakımlı, sağlıklı ve güzel olması için yeterli olur. Diş fırçalama işleminde yer alan kurallara uyulması da dişlerin bakımlı, temiz ve sağlıklı olması konusunda en doğru sonucu almamızı sağlar.

Her Yemekten Sonra Diş Fırçalamak

Diş sağlığını korumak ve temiz bir ağız içi yapısı elde etmek için her yemekten sonra dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması gerekiyor. Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında ilk işlemde, dişlerin yemeklerden sonra fırçalanması gerekliliği bulunuyor. Diş minesine zarar vermeyen kaliteli bir diş fırçası ve diş macunu kullanımıyla dişler bembeyaz ve ışıl ışıl bir yapı kazanıyor.

Tavsiye : Diş Fırçalama Teknikleri

Ağız Gargarası ve Diş İpi Kullanımı

Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında ağız gargarası ve diş ipi kullanımı da bulunuyor. Dişlerinizdeki tartarları yok etmek için diş ipi kullanmanız yeterli olurken ağzınızın içerisine ferah bir koku yayılması için de ağız gargarası kullanmanız önemli. Doktorlar diş ipi ve ağız gargarasını sizlere sağlıklı dişlere sahip olmanız adına önermektedir. Böylelikle dişler tertemiz bir görünüme sahip olurken nefes kokması gibi bir problemi yaşanması durumunda ortadan kaldırılıyor.

Kahve ve Alkol Tüketiminin Azaltılması

Sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak herkesin isteğidir. Bu bakımdan diş sağlığı için neler yapmalıyız konusunda sürekli araştırma yapılıyor. Bu araştırmalar içerisinde diş sağlığını korumak ve diş sorunlarını önlemek için kahve ve alkol tüketiminin azaltılması da bulunuyor. Kahve ve alkol diş minelerine zarar verirken aynı zamanda dişlerde kahverengi ve sarımsı lekeler bırakıyor. Düzenli fırçalanmayan dişlerde bu lekeleri ortadan kaldırmak ise mümkün olmuyor.

Bol Su Tüketimi

Dişlerin sağlıklı yapıya sahip olması için bol su tüketimi de önem taşıyor. Dişlerde ortaya çıkması muhtemel olan lekeler ve yemek artıklarını bol su tüketimi ile yok etmek mümkün oluyor. Bu nedenle gıda alışkanlıkları ve içecek alışkanlıkları içerisinden kahve ve asitli gıda ürünlerini çıkartarak bol su tüketimini tercih etmek diş sağlığı açısından önem taşıyor. Uzmanlar tarafından da sağlıklı dişlere sahip olmanın en önemli formüllerinden bir tanesinin bol su tüketimi olduğu söyleniyor.

Şeker Tüketiminin Minimuma Düşürülmesi

Diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusuna aranan yanıtlarda şekerli ürünlerin daha az şekilde tüketilmesi bulunuyor. Aşırı şeker kullanımı sonrasında dişler şekerin etkisiyle erimeye başlıyor ve bu durum diş kayıplarına sebep olabiliyor.

Yoğun Asit İçeren Besin Tüketimini Azaltmak

Yoğun asit içeren besinlerin tüketimi de diş sağlığına ve ağız sağlığına zarar veren içeriklerden bir tanesini oluşturmaktadır. Kola tarzı asitli içecekler dişleri eritirken diş minelerine de zarar veriyor. Aynı zamanda kemik erimesi gibi damak sağlığını yok edecek içeriklerde yine asitli gıda maddeleri içerisinde bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilmek için asitli gıda ürünlerinden uzak durmak önemlidir.

Sert Yiyecekleri Dişlerle Kırmamak

Sağlıklı dişlere sahip olmak dişleri korumakla da mümkün oluyor. Sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak için sert yiyecekleri dişlerle kırmamak gerekiyor. Ceviz ve fındık gibi dış kabukları sert olan gıda maddelerini dişlerle kırmak dişlerin zedelenmesine ve hatta kırılmasına sebep olabiliyor. Bu bakımdan bu konuda daha hassas davranılması gerekmektedir.

Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları İle Dişleri Güçlendirmek

Diş hekimleri tarafından uygulanan yeni ve modern diş tekniklerinde flor ve fissür örtücü uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar ile dişler daha güçlü bir yapıya sahip olurken aynı zamanda çok daha güzel görünüyor. Bu uygulamalar hakkında diş doktorlarından detaylı bilgi alınabilmektedir. Herkesin kendi diş yapısına uygun olan seçimler yapıldığında dişler bambaşka bir güzelliğe sahip olurken güçlü bir diş yapısı da ortaya çıkıyor.

Diş Hekimi Kontrollerini Aksatmamak

Sağlıklı diş nasıl olur konusunda en doğru bilgiler diş hekimlerinden alınıyor. Aynı zamanda dişlerle ilgili kontrollerin aksatılmadan yaptırılması diş kayıplarının da önüne geçilmesini sağlıyor. Diş sağlığı ve ağız sağlığı alanında diş hekimlerinin önerilerine uyulması gerekiyor. Rutin aralıklarla yapılan diş ve ağız kontrolü, dişleri korumak için yeterli oluyor.

Dikkatinizi çekebilir : Diş Hekimi Fobisi

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!