444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Sağlığı Havuç

Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler

Diş sağlığı için sadece dişlerimizi düzenli fırçalamak ve bakım yapmak yetmeyebiliyor. Güçlü bir sindirim sisteminin başlangıç noktası olan ağız ve dişler için öncelikle dişlerimize iyi gelen besinleri de tercih etmeliyiz.

 

Diş Sağlığı Sindirimi Etkileyebilir

Sağlığımızın en temel gerekliliklerinden biri de sindirim sistemimizin iyi olmasıdır. Bunun yolu da ilk olarak ağızdan başlıyor. Eğer besinlerimizi yeterince çiğneyemiyorsak bu durum sindirim sistemimizi zora sokabilir. İlerleyen zamanlarda da bazı hastalıklar baş gösterebilir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığımızı hayatta önceliklerimiz arasında tutmalıyız. Bunlar da sadece diş fırçalamak veya diş ipi kullanmakla da sınırlı değil. İyi bir diş sağlığı ve yapısına sahip olmamız için beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir.

 

Beslenmemize Dikkat Etmeliyiz

Vücudun en sert maddesi olan dişlerin büyük bölümünü kalsiyum tuzları oluşturmaktadır. Sinir sistemine sahip olmadığı için duyarlı yapıda da değildir. Bu bakımdan dişlerimize zararlı besinler tükettiğimizde bunu ilk aşamada anlaşılmayabilir, ancak ilerleyen zamanlarda dişteki çürümeler, diş eti rahatsızlıkları veya ağız içindeki yaralarla bunu gösterecektir. Sağlığımıza ve görüntümüze etkisi büyük olan dişlerimizin sağlıklı olması için fırçalama ve bakımlar dışında diş sağlığına ve yapısına iyi gelen besinleri de tüketmeliyiz.

 

Peki, diş sağlığı için faydalı olan besinler nelerdir, onlara bir göz atalım;

 

  • Süt ve süt ürünler: Süt, peynir, yoğurt, ayran, kefir gibi ürünler içerdikleri kalsiyum ve fosfor ile kemikler ve diş sağlığı için çok faydalıdır, ayrıca diş minesini korur ve tükürük akışını da düzene sokar.

diş sağlığı

  • Meyve: Bu kategoride ise diş sağlığı için faydalı olan başlıca meyveleri elma, armut, çilek, narenciye, kivi gibi meyveleri sıralayabiliriz. İçerdikleri C vitamini ile dişe faydalıdırlar. Armudun diş kokusunu önleme, lekelere neden olan bakteri önleme, dişleri beyazlaştırma gibi faydaları da vardır.

 

  • Sebzeler: Diş minesine iyi gelen A vitaminini içerisinde bulunduran brokoli, havuç ve patates gibi besinler diş sağlığı için bolca tüketilmelidir.

besin

  • Yeşil Çay: Sinirim sistemi, tansiyon düşürücü ve kolesterolü düzenleyen, kanser önleyici gibi faydaları bulunan yeşil çay, içerdiği E, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir gibi minerallerle diş sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yeşil çay; diş eti kanamalarını durdurur, ağız kokusunu önler. İçeriğindeki kasetin maddesiyle bakterilere karşı da mücadele eder.

 

  • Kereviz: Lif oranı yüksek olan gıdalardan kerevizi bu özelliğinden dolayı fazladan çiğnememiz gerekir. Fazladan çiğneme gerektiren kereviz gibi yüksek lifli besinler, tükürük salgılamamızı sağlar. Bu durum da dişteki çürüklere neden olan bakterileri yok eder.

kereviz

  • Maydanoz: Faydaları saymakla bitmeyecek olan maydanozun diş sağlığı için faydaları da çok. A,C,E,K vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin olan maydanoz ağız kokusunu önlüyor, diş ve diş eti hastalıklarını önlüyor.

 

  • Balık: Kemik, göze iyi gelen, hafızayı da iyileştirici özelliği bulunan balığın dişlere de faydası oldukça fazladır. İçerdiği fosforla kemik ve dişlere iyi gelir. C vitamini az olduğundan balığı yeşil salatayla tüketmek yararlı olacaktır. Ayrıca balıkların kılçığında yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor olduğunu göz önüne alırsak, hamsi gibi küçük balıkları kılçıklarıyla birlikte tüketmek kemik ve diş sağlığı için çok faydalı olabilir.

balık

  • Kuruyemişler: İçeriği yağlar sayesinde ağız ve dişlerde oluşabilecek bakterilere karşı korucuyu özelliği vardır. Özellikle kuru üzümün diş çürüğü ve diş eti hastalıklarını meydana getiren bakterilere karşı koruyucu özelliği olduğu tıp dünyası tarafından ortaya çıkarılmıştır.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!