444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Leke Giderme

Diş lekeleri nasıl giderilir?

Diş bakımının yapılmaması ve zararlı ürünlerin tüketilmesi sonucunda oluşan diş lekeleri farklı yöntemlerle giderilebilmektedir.

 

GENETİK OLARAK DA GÖRÜLEBİLİR

Diş lekeleri kişilerde genellikle genetik yapısı ve sigara, kahve kullanımıyla birlikte oluşur. Yaşlanmadan dolayı da görülebilir. Doğal rengini kaybeden dişler zamanla sarımsı bir renge bürünebilir veya dişte küçük lekeler oluşabilir. Diş sağlığının bozulduğuna bir işaret olarak da görülen bu durum düzenli bir bakım yapılmazsa kalıcı da olabilir. Kimi lekeler temizlenebilirken kimileri ise ilerlemesi durumunda geri dönülemez bir durumda olabilir.

 

diş lekeleri

 

DİŞ BAKIMINI ERTELEMEYİN

Toplumumuzda özellikle tüketimi fazla olan kahve ve çay da lekelerin en başlı nedenlerinden biri. Bunun yanında asitli içecekler ve gargaralar da diş minesine zarar vererek lekelere neden olabilir.  Bunun önüne geçebilmek için başlıca düzenli ve doğru ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Günde 2 kere diş fırçalama rutin bir alışkanlık getirilmelidir. Ayrıca leke oluşumuna neden olan besin ve alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır.

 

Diş lekeleri oluşumunun nedenleri

  • Sigara, alkol, kahve ve çayın aşırı tüketilmesi
  • Ağız ve diş sağlığı bakımının yapılmaması
  • Yanlış diş fırçası ve macunu kullanılması
  • Eski protezlerin kullanımına devam edilmesi
  • Aşırı florlu su tüketilmesi
  • Annenin hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı bebeğin diş sağlığını etkiler
  • Süt dişleri zamanında kullanılan antibiyotikler
  • Diş sağlığına zarar verebilecek diyetlerin uygulanması

 

ALTERNATİF YÖNTEMLER

Diş lekelerine karşı çözüm olarak farklı yöntemler bulunuyor. Karbonatla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bunun dışında da alternatif yöntemlerin dışında doktorunuzun önerisiyle birlikte eczanelerden alabileceğiniz leke gideren ilaç ve diş macunlarını kullanabilirsiniz. Eğer lekeler fazlasıyla varsa ve yaptığınız işlemlere rağmen azalma olmuyorsa diş hekiminize görünün. Bu durumda beyazlatıcı işlemler ve porselen işlemleri uygulanabilmektedir.

Tavsiye Klinik: Kocaeli Diş Kliniği

Diş lekesi çeşitleri;

Dış lekeler: Bu diş lekeleri diş minesinin dışında oluşur. Sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi, diş fırçalamama, yanlış beslenme gibi nedenlerden dolayı oluşur. Lekelerin giderilmesinde, leke giderici diş macunu kullanımı yeterli olabilmektedir.

İç lekeler: Kişi eğer diş gelişim döneminde (süt dişleri dönemi) antibiyotik ilacı ve zararları besinler tükettiyse dişi minesini iç kısmında lekeler meydana gelir. Bu gibi durumlar sadece leke giderici diş macunları yeterli olmaz, diş beyazlatma işlemleri de uygulanır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!