444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş Fırçaları Ne Zaman Değiştirilmeli

Diş Fırçaları Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Ağız ve diş bakımı dediğimizde genelde rutin olarak yapılan kontroller ve günlük diş bakımı akıllara gelir. Ancak diş bakımını sadece bunlardan ibaret sayamayız. Bakım sırasında kullandığınız ürünlerin düzenli olarak değiştirilmesi de önemlidir. Çünkü her gün kullanılan ürünler zamanla aşınır, işlevini yitirebilir, ve her şeyden önemlisi de işlemler sonrasında bekletildiklerinden dolayı üzerlerinde bakteri oluşturma riski de vardır. Bu durumda çok iyi muhafaza edilmeleri de önem kazanır.

Diş fırçası, günlük diş bakımında sürekli olarak kullandığımız bir üründür. Diş ipi veya ağız bakım suyu gibi ürünler, tek kullanıma özel olsa da diş fırçaları sürekli olarak işlemlerimizde yer alır. Bu anlamda belirli bir süre fırçalardaki kıllarda aşınma olabilir. Diş yüzeyi veya aralarındaki gıda artıklarının temizlenmesi adına fırçaların işlevini sürdürmesi gerekir. Buna bağlı olarak da fiş fırçalarının belirli bir süre sonrasında yenisi ile değiştirilmesi gerekir.  Diş Fırçalarımızı Ne Sıklıkla Değiştirmeliyiz ? sorusu veya değiştirme işlemi olmaz ise ne gibi sorunlar ortaya çıkar, bu soruların cevabını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Diş Fırçanızı Atmanız Gerektiğini Ne Zaman Nasıl Anlarsınız?

Diş fırçalama işlemi sırasında fırça üzerindeki kıllar belirli bir baskı uygular. Fırçaların yeterli esneklik ve sertlik derecesinde olması sayesinde diş aralarındaki, yüzeyindeki gıda artıkları, bakteriler temizlenebilir. Diş etiniz için hangi sertlikteki fırçanın iyi olduğunu mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Kimi kişiler içi yumuşak kıllı diş fırçalarının daha iyi olduğu belirtilebilir. Ancak hangi tarzda olursa olsun her diş fırçasının mutlaka belirli bir süre sonunda değiştirilmesi gerekecektir. 

Peki siz bunu ne zaman veya nasıl anlarsınız? Öncelikle her kullanım sonrasında fırça üzerindeki kıllara ve aralarına dikkat etmelisiniz. Diş macunlarının burada birikmesine izin vermemelisiniz. Fırçaları, her gün kullanım sonrasında çok iyi temizlemelisiniz. Kıllar belirli bir süre sonrasında aşınma gösterecektir. Bu da şöyle demek oluyor, fırçalama sonrasında kıllarda yamulma, farklı yöne eğilmeler meydana gelebilir. Ancak temizlendikten sonra ilk zamanki halini alır. Bu belirli bir süre gerçekleşmeyebilir. Eğer ki fırçalarınız işlemlerde sonra ilk haline geri dönmüyorsa değiştirme zamanı gelmiş demektir. Diş fırçası kaç ayda bir değiştirilmeli, sorusunu da aslında bununla ilişki olarak cevaplayabiliriz. Çünkü her fırçada bu sonuç her zaman aynı süre sonunda çıkmayabilir. 

Diş Fırçalarımızı Ne Sıklıkla Değiştirmeliyiz ?

Genel anlamda “diş fırçası kaç ayda bir değiştirilir ?” sorusunu 3-4 ayda bir olarak cevaplarız. Burada net bir tarih olmaması da aslında fırçanın durumuna bağlı olarak değişir. Fırçadaki kılların kalitesi, marka kalitesi gibi faktörler bu süreyi azaltabilir ya da uzatabilir. Artı bir durum olarak da şunu belirtelim, eğer ki fırçanız hava almadan bekletilmiş, başka fırçalar ile temasta olduysa 3 ayı bile beklemeden değiştirmeniz gerekir. 

Diş Fırçası Değiştirmezsem Ne Olur? 

Diş fırçalarının işlevsel yapan kıllarıdır. Eğer ki kıllar işlevini kaybeder ise diş fırçalamadan alınan verim azalır. Ağız ve diş sağlığınızı tam anlamıyla gerçekleştirmiş olamazsınız. Kıllar belirli bir süre sonra zaten eğilme, kopma durumunu gösterir. Fırçalamalar sırasında siz de bu durumun eksi yönlerini görmüş olursunuz. Fırçanızı bu durumdayken değiştirmezseniz aynı zamanda bakteri, mantar gibi hastalıklara da davetiye çıkarabilirsiniz. Fırçalar üzerinde belirli bir süre sonra bakteriler birikebilir. Özellikle de işlevini yitiren kıl aralarında bunlar yaşanabilir. Ve siz de bunlarla dişlerinizi fırçalarsanız ağız sağlığınız için iyi olmayabilir. 

Dikkatinizi çekebilir >> Diş apsesine ne iyi gelir

Doğru Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçasında tercihiniz sizin için diş hekimi tarafından önerilen seçenekler olmalıdır. Rutin kontrolleriniz sırasında hekiminize bunu mutlaka danışın. Çünkü, her diş fırçası size iyi gelmeyebilir. Diş fırçası seçimi, ağız ve diş sağlığınız açısından önemlidir. Mesela diş eti problemi yaşayan veya hassas diş eti olan biriyseniz sert kıllara sahip olan fırçalara size iyi gelmez. Diş eti kanamaları yaşanabilir. Diş etlerinizi aşındırabilir. Sonucunda da diş etlerinden kaynaklı diş problemleri yaşayabilirsiniz. 

Ağız yapınız için de uygun boyutlarda fırça seçilebilir. Büyük bir ağız yapısına aynı şekilde büyük başlı fırçalar tercih edilmemelidir. Çünkü fırçanın ağız içerisinde her noktaya ulaşması gerekir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!