444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Dijital Gülüş Tasarımı Kocaeli İzmit

DİŞ ETİ PROBLEMLERİ BAŞKA BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Güzel bir gülüş ve sağlıklı diş ve diş eti için her zaman tetikte olmakta yarar vardır. Diş eti problemleriniz büyümeden önlem almanız gerekir.

Sağlıklı diş etine sahip kişiler, diş eti problemi olanlara nazaran daha az risk taşıyor. Diş eti probleminiz daha ciddi bir sağlık problemine dönüşmeden önleminizi almanızda fayda var. Diş ve diş eti problemi olan hastaların bağışıklık sistemi daha düşük olduğu için sağlıklı bireylere oranla kansere yakalanma oranları %14 daha fazladır.

En Bilinen Diş Eti Problemleri

Tüm vücudu etkileyebilecek olan diş eti hastalıkları, tedavi edilmediği takdirde kötü sonuçlar doğurabilir. Başlıca diş eti hastalıkları;

Gingivitis: Diş eti hastalıklarının başlangıcıdır. Dişler, her ne kadar fırçalansa da mutlaka diş aralarına girerek plaklara sebep olacak bakteriler bulunur. Diş ipi kullanımı, bakteri plak oluşum oranını azaltır.  Ağız sağlığına önem verilip tedavi edilmezse hastalık; ileriki aşama olan periodontitise ilerler.

Periodontitis: Dişin ağızda durmasını sağlayan dokuları ve dişlere esas desteği veren kemiğin yıpranmış olduğu hastalık çeşididir. Diş kökü eskisi gibi görevini yerine getiremez. Diş doktorlarının düzenli uygulayacağı temizleme seanslarıyla bu kayıpların önüne geçebilmek mümkün.

Sjögren Sendromu

Halk arasında pek yaygın olmasa da ağızınızda sürekli kuruluk ve su içme isteği, göz yanması gibi belirtileriniz varsa sjögren sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Tükürük, ağızdaki dokuların ve dişlerin yıkanmasını sağlayarak oluşacak bakterileri en aza indirgemeyi sağlar. Salgı bezlerinin görevini yeterince yerine getiremediği için ortaya çıkan bu hastalık tükürük bezlerini de etkiler. Yeteri kadar çalışmayan tükürük bezleri diş çürüklerine ve diğer diş hastalıklarına sebep olur.

Diş Kayıplarınızın Bir Sebebi De Osteoporoz Olabilir

Osteoporoz en yaygın kemik hastalığı çeşididir. Genellikle yaşlılıkla birlikte gelen bu hastalık, kemiğin kırılganlık oranının artması demektir. Hastalıktan dolayı kırılmaya meyilli olan kemikler, beraberinde diş kayıplarını ve çene kemiği kırıklarını da getirebilir. Bu aşamada ek olarak alacağınız ilaçlar kayıpları yok edemeyebilir fakat kırık oranlarını azaltır.

Çağımızın Hastalığı Bulimia

Günümüzde sıkça rastlanan hastalıklardan biri olan bulimia, sıfır beden olma hayali kuranların genelde kalorili yiyeceklerden sonra kendini zorla kusturma, diyet veya müshil ilacı alarak yediklerini dışarı atma durumu olan yeme-çıkarma bozukluğudur. Bu hastalık sürekli kusmalardan dolayı mide asidi diş minenize ciddi derecede hasarlar verir. Bunun yanında diş kayıpları ve diş eti problemleri kaçınılmaz bir hal alır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!