444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Diş apsesi nedir? Kocaeli Donatım Diş

Diş Çekimi Sonrası

Doğal kalıcı dişlerimizi kaybetmemek için ne kadar dikkat etsek, bakım yapsak da maalesef diş kayıpları kaçınılmaz olmaktadır. Böyle istenmeyen bir durumla karşılaşmak dünyanın sonu olmadığı gibi ilk çekim anından itibaren başlayan yeni durum hem anlık hem de uzun dönemli tedbirler gerektirir.

Diş Hassasiyeti

  • Diş çekimi sonrası neler olur?

Diş çekiminden kaynaklı sızıntı şeklinde kanama normaldir ve 24 saate kadar sürebilir. Kanamayı durdurmak için basılan tamponu en az yarım saat ağzınızda tutmanız gerekebilir. Kanamanın şiddetine göre bu süre uzayabilir ve gerekirse tampon ısırılarak kanayan bölgeye basınç uygulanabilir. Bu süre zarfında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalı, oluşan pıhtının bozulmaması için de atılan tamponun yenilenmesi, aşırı tükürme,  pipetle sıvı içmek gibi ağız içi vakum oluşturacak emme hareketlerinden kaçınılması önemlidir. Aşırı kanama halinde diş hekimine başvurulması gerekmektedir.
Zaman geçtikçe anestezinin etkisi azalacak ve ağrı hissedilmeye başlayacaktır. Bazı durumlarda çekilen dişin boşluğu şişebilir. Bu durumda dışarıdan 15-20 dakika buz torbası ile kompres yapılarak hem şişkinlik hem de ağrı şiddeti azaltılabilir.

  • Diş çekiminden kaç saat sonra yemek yenir?


Diş çekimi sonrasında anestezi etkisi geçene kadar yeme içme yapılmamalıdır. Bu süre genelde 2 saat olarak hesaplanır. Ancak anestezinin etkisi geçse bile ilk 4-5 saat içinde katı yiyeceklerden uzak durulması hızlı iyileşme için çok önemlidir. Çekim sonrası oluşan yara tam olarak iyileşene kadar yeme, içme, gargara, fırçalama vb. ağız içi temizliği oldukça nazik yapılmalı ve kan pıhtısının bozulmaması için özen gösterilmelidir.

  • Diş çekimi sonrası sigara içilir mi?

Sigaranın sağlığa zararları açısından hiçbir zaman içilmemesi gerektiği yanında bağımlı olan hastaların diş çekimini müteakip sigara içmeleri ayrıca zararlıdır. Özellikle ilk 3 gün çekilen dişin açık yara  kabul edilen boşluğu üzerindeki kan pıhtısı, sigara içimi esnasında ağız içinde oluşan vakum ile bozulabilir ve bu durumda kanama yeniden başlar. Ayrıca sigara dumanında bulunan zararlı maddeler açık yara ile temas ederek iltihaplanmaya yani alveolite neden olabilir. Bu durumda yeni tedavi süreci başlatılır.

Diş Çekimi

  • Diş çekiminden sonra nelere dikkat etmeli?

Diş çekimini takip eden ilk zamanlardan itibaren boşluk oluşan bölgede çiğneme yapılamayacağından diğer taraflara aşırı yüklenme ile çene eklemleri ve dişler zorlanacaktır. Çiğneme etkinliği azalacağı için beslenmenin ilk basamağı eksik gerçekleştirilecek ve en basiti kabızlık olmak üzere aşırı kilo almaya kadar giden sindirim bozuklulukları yaşanabilecektir.

Ayrıca dişin çekildiği bölgedeki kemik zaman içinde erir ve seviyesi azalır. Eğer çekilen dişle oluşan boşluğu dolduracak yeni bir tedbir almazsanız, boşluğun önünde ve arkasındaki dişler o boşluğa doğru kayma yapar ve diş düzeniniz bozulur. Bunların engellenmesi için diş çekiminden sonra en geç 6 ay içinde boşluk oluşan bölgeye yeni bir diş yaptırılmalıdır.

 

Her türlü ağız ve diş probleminiz için başvurabileceğiniz Özel Donatım İzmit Diş Hastanesi yılların getirdiği uzmanlık ve tecrübesi ile daima yanınızda.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!