444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07
Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık diş görünümüne sahip hastalar, çoğu zaman bu görünümden memnun kalmayabilir. Estetik olarak kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra dişlerin işlevini yerine getirmesinde de sorun oluşturabilmektedir. Bu sebeple hastalar ayrık diş birleştirme amacıyla diş hekimlerine başvurmaktadır. Estetik bir gülüş oluşturarak kişinin özgüvenini yerine getirmekle birlikte dişlerin işlevini daha etkili şekilde gerçekleştirmesini sağlayan tedaviler, ayrık diş tedavisi olarak ifade edilir.

Diş açıklığı sorununu ortadan kaldırabilecek bu tedaviler, farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kişinin durumuna göre en uygun tedavi yöntemine karar verilmekte olup ayrık dişler birbirine yaklaştırılmakta ya da ayrık diş kaplama yöntemi ile dişler arasındaki boşluk görünümü ortadan kaldırılır.

Ayrık Diş Nedir?

Seyrek diş hali olarak bilinen ayrık diş; dişler arasında istenmeyen aralıkların oluşması olarak tanımlanır. Ağız içerisinde herhangi iki diş arasında oluşabildiği gibi genellikle üst ön dişlerde oluşmaktadır. Üst ön dişlerde oluşan seyreklik, dışarıdan daha fazla belli olması sebebiyle hastalar için daha önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu kapsamda Kocaeli diş hekimi ile görüşmeler yaparak tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarda ya da yetişkinlerde karşımıza çıkan diş ayrıklığı, çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bu ayrık görünümden rahatsız olan hastalar için ayrık diş neden olur? cevabı merak edilen bir konudur. Diş ayrıklığının nedeni genetik olabildiği gibi ilerleyen yaşlarda çeşitli sebeplerle karşımıza çıkabilir. Gülüş estetiğinde istenmeyen bir durum olmakla birlikte çeşitli yöntemlerle tedavisi mümkün olan bir sorundur.  

Ayrık Diş Neden Oluşur?

Ayrık diş durumu ‘polidiastema’ olarak tanımlanmakta olup bu durum birçok sebebe bağlı olarak oluşur. Yaklaşık %20’lik bir kısımda görülebilen ayrık dişler genetik olabilmektedir. Genetik sebeplerin dışında doğum sırasında karşılaşılan komplikasyonlar ya da ilerleyen yaşlardaki bazı alışkanlıklar da ayrık dişe sebep olabilir. Diş ayrıklığı neden olur? konusuna detaylı bakıldığında;

  • Genetik sebepler ayrık diş görünümü oluşturabilir.
  • Doğum esnasında karşılaşılan bazı komplikasyonlar, ayrık dişlerin sebebi olabilir.
  • Çene ve diş boyutları, ayrık diş görünümü oluşturabilir. Özellikle çene kemiği büyük olup dişleri küçük olan kişilerde diş arasında boşluk oluşumu meydana gelmektedir.
  • Ön iki diş arasındaki diş eti büyümesi, diş ayrıklığı sebebi arasında sayılabilir.
  • Bebeklik döneminde uzun süreli parmak emme alışkanlığı, ön dişlerin farklı yönlere büyümesine ve dolayısıyla ayrık görünüme sahip olmasına sebep olabilir. 
  • Yetişkinlerde ise yutkunma refleksi bozukluğu, ayrık diş durumu için bir sebep olarak sayılabilir.

Ayrık Diş Tedavi Yöntemleri

Ayrık diş tedavi yöntemleri arasında birçok tedaviyi sayabilmek mümkün. Hastanın durumuna göre tercih edilen bu tedavi yöntemleri detaylı şekilde incelenecek olursa;

Diş Teli (Ortodonti): Aralıklı diş tedavisi söz konusu olduğunda akla gelen ilk tedavi yönteminden biri diş teli yani ortodonti olmaktadır. Metal ya da şeffaf diş telleri, damaklık ya da şeffaf plakların kullanıldığı bu yöntem ile dişler arasındaki anormal boşlukların minimuma indirilmesi hedeflenir.

Bonding Yöntemi (Kompozit Lamine): Ayrık diş tedavisi Bonding yöntemi bilinen en etkili tedavilerden biridir. Kolay ve konforlu bir uygulama olan bonding yönteminde kompozit malzemeler kullanılarak çeşitli dolgu işlemleri yapılır. Diş rengi ile uyumlu kompozit, aralıkları kapatarak estetik bir gülüş oluşturur. Zirkonyum diş kaplama gibi uygulamalar da estetik olmayan diş görünümü için tercih edilen bir seçenektir.

Porselen Lamine (Yaprak Porselen): Porselen yaprak uygulaması olarak da bilinen porselen lamine, ayrık diş üzerine uygulanmaktadır. Estetik anlamda önemli avantajlar sunan bu uygulama ekstra işlem gerektirmemekle birlikte estetik ve doğal bir görünüm sunar.

Ayrık Diş Tedavisi Fiyatları

Diş ayrıklığı tedavisi için çok çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Bu kapsamda ayrık diş tedavisi fiyatları da uygulanan yönteme göre değişiklik gösterir. Bonding, porselen lamine ya da diş teli uygulamalarında süreç içerisinde ekstra işlemlerin kullanılabilmesi, ayrık ön diş tedavisi fiyatları üzerinde belirleyicidir. Tercih edilen yöntem, kullanılan malzeme ve çeşitli unsurların etkili olduğu fiyatlar için alanında uzman bir diş hekimi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

4
e
0
P
#
#
B
W
#
#
L
W
#
#
L
W
#
#
L
Call Now Buttonİletişime Geç!